Kwas monochlorooctowy ma wiele zastosowań w medycynie i kosmetologii; jest chemicznym związkiem stosowanym w zabiegach złuszczających skórę. Jest ceniony za umiejętność pobudzania produkcji kolagenu, czyli składnika wpływającego na poprawę nawilżenia, sprężystości i gęstości skóry. Kwas monochlorooctowy może być stosowany na różnych obszarach: na twarzy, szyi, dekolcie, rękach i nogach.
Kwas monochlorooctowy funkcjonuje pod kilkoma alternatywnymi nazwami: kwas chlorooctowy, kwas MCA i MCAA. Jest związkiem stosowanym powszechnie w różnych zabiegach na skórę. Jego działanie polega na złuszczaniu górnych warstw skóry i stymulacji regeneracji komórek. Właściwe użycie kwasu chlorooctowego może przynieść wiele korzyści związanych z poprawą kondycji skóry.
Kwas monochlorooctowy jest wytwarzany w postaci alfa i jest dostępny w postaci płatków, które są rozpuszczalne w wodzie. Jako produkt końcowy jest stosowany w trzech odmianach: płatków, krystalicznej i płynnej.
Właściwości kwasu monochlorooctowego
Wśród jego właściwości warto wymienić poniższe:
- kwas monochlorooctowy wykazuje dużą reaktywność i jest stosowany jako surowiec do pozyskiwania wielu ważnych związków organicznych;
- barwa: bezbarwny do białego;
- jest organicznym związkiem chemicznym o silnych właściwościach kwasowych;
- ma charakterystyczny, przenikliwy i drażniący zapach;
- łatwo rozpuszcza się w wodzie etanolu, metanolu, acetonie, benzenie, chloroformie, DMSO, DMF;
- słabo rozpuszcza się w węglowodorach i ich chlorowcopochodnych;
- stan skupienia w 20°C: ciało stałe (rozpływa się na powietrzu);
- temperatura topnienia: 61,5–62,5°C;
- temperatura wrzenia: 189°C;
- temperatura zapłonu: 127°C;
- temperatura samozapłonu: 446°C.
Zastosowanie kwasu monochlorooctowego
Kwas monochlorooctowy jest przede wszystkim używany do produkcji karboksymetylocelulozy, herbicydów i kwasu tioglikolowego, które to są dalej stosowane w produkcji tworzyw sztucznych, farmaceutyków, aromatów, kosmetyków i innych organicznych substancji chemicznych.
Kwas monochloroctowy w kosmetologii
Działanie kwasu chlorooctowego opiera się na jego zdolności do złuszczania górnych warstw skóry i pobudzania regeneracji komórek. Jest szczególnie ceniony przez kosmetologów w zabiegach peelingu chemicznego. Jest stosowany do złuszczania martwego naskórka, poprawy gładkości i jakości skóry oraz redukcji zmarszczek i przebarwień. Nie poleca się jednak stosować preparatów do użytku profesjonalnego w domu, bo można nadmienię złuszczyć skórę albo co najmniej ją podrażnić. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by do codziennej pielęgnacji wdrożyć kosmetyki zawierające mniejsze stężenie kwasu, które mogą być stosowane bez nadzoru kosmetyczki czy kosmetologa.
Kwas monochlorooctowy na brodawki
Kwas monochloroooctowy stosuje się w lekach przeznaczonych do usuwania zmian skórnych. Wchłania się on w białko w komórkach i skutecznie je niszczy. Można powiedzieć, że działa jak nóż na niechciane tkanki, takie jak brodawki, znamiona i inne zmiany skórne.
Kwas jest stosowany w formie lokalnych aplikacji na skórę: preparat wysusza i powoduje złuszczenie naskórka, aż w efekcie brodawka odpada.
Nie każdy pacjent może sięgnąć po preparaty zawierające kwas monochlorooctowy. Nie powinny one być stosowane przez pacjentów, którzy mają uszkodzoną skórę lub ranę w miejscu, na które miałby zostać nałożony lek. Nie powinno się go też używać bezpośrednio po goleniu, depilacji czy innych zabiegach kosmetycznych. Pacjentki w ciąży i karmiące piersią powinny przed skorzystaniem z takiego preparatu skonsultować się z lekarzem.
Środki ostrożności przy stosowaniu preparatów z kwasem monochlorooctowym
Kwas monochlorooctowy jest substancją chemiczną, która może być szkodliwa dla ludzi. Stosując zawierające go preparaty, należy zachować podstawowe środki ostrożności.
- Należy chronić oczy, bo kwas może je podrażnić, a nawet poważnie uszkodzić. W przypadku kontaktu z oczami natychmiast trzeba je przemyć ciepłą wodą.
- Wdychanie tej substancji może prowadzić do duszności, kaszlu oraz innych problemów z układem oddechowym.
- Nie należy go połykać, bo przedostanie się preparatu z kwasem, może wywołać nudności, wymioty i ból brzucha.
- Preparat należy stosować tylko w miejscu wskazanym przez lekarza.
Inne zastosowania kwasu monochlorooctowego
Kwas monochlorooctowy znalazł zastosowanie także w innych obszarach przemysłu. Jest stosowany:
- jako stabilizator w przetwórstwie chlorku winylu;
- do produkcji tworzyw sztucznych, detergentów, farb i lakierów;
- jako surowiec w przemyśle celulozowo-papierniczym, spożywczym i wydobywczym;
- jako składnik w preparatach do usuwania farb i graffiti;
- do produkcji kumaryny, kwasu malonowego, kwasu merkaptooctowego, kwasu cyjanooctowego, glicyny (kwasu aminooctowego) i chloroacetamidów.